Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Chcete být výjimeční?

O významu slova výjimka nikdo z nás příliš nepochybuje. Jen pro pořádek, jedná se o odchylku od nějakého pravidla.

„Výjimka“ může být i ten, kdo se liší od ostatních. Ať už svým netradičním zevnějškem, květnatým vyjadřováním, silným hlasem, útlou postavou, hlubokýma očima, širokými zájmy, výší bankovního konta či nízkým sebevědomím a podobně.

Možná se vám v tuto chvíli vybavilo pořekadlo o tom, že výjimka potvrzuje pravidlo. Zkrátka a dobře, nejrůznější pravidla mají často své výjimky. Taková výjimka pak toto pravidlo ještě více stvrzuje. (Já bych tedy spíš řekla, že výjimka komplikuje pravidlo, ale je to jen můj názor. Vy si utvořte svůj vlastní.) Kupříkladu jen v češtině jich máme tolik, že pak my, jazykoví poradci, nevíme, kam dřív skočit.

Pro jednu z výjimek si teď odskočíme do lázní. (Zklamu vás, žádná perličková koupel ani masáž se pro dnešek nekoná.) Život nám dokážou zkomplikovat už jen názvy lázeňských měst. Posuďte sami: Mariánské Lázně, lázně Luhačovice, Lázně Bohdaneč. Všimněte si, že každý název píšeme jinak. A to je jen malá ukázka. Ve skutečnosti jich je samozřejmě víc. Ale my se teď vrátíme k našemu problematickému slůvku.

S významem slova výjimka se tedy dovedeme jakžtakž popasovat. Ovšem jak ho správně napsat? Chybují v něm už žáci na základní škole, pak nad ním kroutí hlavami středoškoláci a o několik let později i mnozí dospělí.

Že jste to vy, moji věrní čtenáři, prozradím vám jedno veelikéé tajemství… I já si na „výjimce“ vylámala zuby v jednom z gymnaziálních diktátů. Naše úžasná paní profesorka však nedělala výjimky a chybu mi neprominula. A dobře udělala. Dodnes si pamatuji správné psaní lépe, než kdybych na toto téma četla xy odborných příruček. Nicméně od dob mých středoškolských studií jsem v češtině přece jen trochu pokročila, a tak vám mohu poradit, jak si tuto patálii odůvodnit.

Podstatné jméno VÝJIMKA je odvozeno od slovesa VYJÍMAT. A právě v délce ypsilon spočívá náš častý problém. Pojďme se mu tedy podívat na zoubek. Přesněji na diakritické znaménko, čárku.

Toto slovo správně píšeme a vyslovujeme VÝJIMKA. Uznávám, působí to nepřirozeně, nejde nám to dobře přes pusu. Ani mně ne. Ale nic s tím nenaděláme, je to zkrátka tak. Dochází zde k tak zvané kvantitě samohlásek. (To si samozřejmě nemusíte pamatovat. Záleží na vás.) Sledujte:

Sloveso VYJÍMAT a od něho odvozené podstatné jméno VÝJIMKA.

VYJÍMAT
VÝJIMKA

 Při odvozování došlo k tomu, že se nám ypsilon prodloužilo. Oproti tomu měkké „i“ se zkrátilo.

Podobně jsou na tom dvojice slov výčitka od slovesa vyčítat, výhybka od slovesa vyhýbat, výchylka od slovesa vychýlit, výšivka od vyšívat a další.

Nesmíme však zapomenout na přídavné jméno výjimečný. To je odvozeno od nám už dobře známého podstatného jména výjimka. Všimněte si, že samohlásky zde zůstávají stejně dlouhé. To však nic nemění na tom, že i ve slově výjimečný se často chybuje.

Ovšem ode dneška už vás nemusí trápit výčitky, že jste nevěděli, jak s výjimkou v češtině správně naložit.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře