Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

4 typy lidí podle způsobu psaní

Puntičkář, nebo suverén? Nervík, nebo kliďas?
Dennodenně něco sepisujeme. Někdo s nadšením, jiný s odporem. Každý z nás má svůj styl psaní. Pojďme nahlédnout pod pokličku našich povah. Který typ je ten váš? Alespoň v jednom z nich se určitě najdete.

PUNTIČKÁŘ

Puntičkáři jsou takoví poctiví řemeslníci. Pilují, brousí, vyměřují, hladí a zušlechťují každé slůvko do té nejdokonalejší dokonalosti. S žádným ze svých písemných výtvorů nejsou spokojeni napoprvé. S kritikou sebe sama si nedají pokoj a nedají.

NEVÝHODY:

Puntičkář je sám ze sebe unavený. Dá to práci, aby všechna slova vzorně uspořádal a odstranil i ty sebenepatrnější chybky!

VÝHODY:

Všechno sedí do puntíku, písemnému projevu puntičkáře nelze nic vytknout. Je na něj spoleh, co slíbí, to (pokud možno ještě s předstihem) včas napíše a odevzdá. Jeho šéf se může jen tetelit blahem. A kolegové? Ti jsou rádi, že mají mezi sebou tak zodpovědného a spolehlivého parťáka.
Otázka však je, co z toho má náš uštvaný puntičkář. Popravdě? Nic moc. Z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že se sebou nebude spokojený nikdy.

NA CO SI DÁT PŘI STŘETU S PUNTIČKÁŘEM POZOR:

Hlavně ho nekritizujte! To fakt nemá rád! Ale nebojte, nekouše. Při troše vlídného zacházení dokáže být milý, citlivý a chápavý. (Asi jako moje maličkost.)

SUVERÉN

Napíše cokoli. Už dopředu ví, že to jistojistě zvládne. Vytvořit text pro prezentaci? Není problém. Napsat šéfovi veledůležitou přednášku? Žádné strachy, suverén vše zhotoví levou zadní.

NEVÝHODY:

Přes vlastní suverenitu si někdy nevidí na špičku propisky. Svou případnou chybu neuzná, i kdyby v textu zářila jak hvězda jasná.

VÝHODY:

Píše rychle, konkrétně a s jistotou. Práci s písmenky si nekomplikuje žádnými omáčkami, při psaní jde rovnou k věci.

NA CO SI DÁT PŘI STŘETU SE SUVERÉNEM POZOR:

Máte co do činění s člověkem, který si je vědom svých kvalit. Nepřipustí tedy žádnou diskusi. Tak se otočte na podpatku a buďte rádi, že zvládl sepsat tu příšerně nudnou přednášku, se kterou jste se vy už dva dny bezúspěšně mořili.

NERVÍK

Psaní mu nejde nijak zvlášť od ruky. Bojuje s ním, nemá ho rád. Rozčílí se vždycky, když má něco „hodit“ na papír nebo do počítače. Ale co naplat, někdy je to nevyhnutelné. Buďte v klidu, nervíci, všechno má své řešení.

NEVÝHODY:

Sázení vět pěkně do řady za sebou není zrovna jeho koníček. A že to dává svému okolí náležitě najevo! Za chybky nemůže on, ale všichni okolo.

VÝHODY:

Budete se divit, ale nervík dokáže být velice klidný. Jen musíte vyhmátnout ten správný okamžik. Když se vybouří, je z něj beránek a hned tak něco už ho nerozhází.

NA CO SI DÁT PŘI STŘETU S NERVÍKEM POZOR:

Nechtějte po něm nic v písemné podobě, pokud vidíte, že není zrovna v tom správném rozpoložení. Víc s ním pořídíte ve chvílích klidu a pohody. To se pak dokáže i překonat a vymyslet text, který je nutný. Ano, nutný. Jen tak sám od sebe nic nenapíše. To už mu musí za patami hořet.

KLIĎAS

Trocha toho psaní ho nevyvede z míry. Nechápe puntičkáře ani nervíky. Proč si jen se vším dělají takové starosti? Však ono to nějak dopadne.

NEVÝHODY:

Kliďasovo mírné tempo může vzbudit dojem, že se jedná o človíčka lenivého. Při sepisování postupuje pomalu, někdy i chaoticky. Často nestihne odevzdat svou písemnost včas.

VÝHODY:

Umí si zachovat chladnou hlavu i ve chvílích, kdy ostatní ztrácejí nervy. Kliďasa neudolají ani hořící termíny, ani hromady nevyřízené pošty.

NA CO SI DÁT PŘI STŘETU S KLIĎASEM POZOR:

Jeho ledový klid dokáže řadu lidí pořádně vytočit. Ale nemyslete si, on to nedělá schválně. Má jen rád tu svoji pohodičku a klídeček. A dobře dělá. Na něj si stres hned tak nepřijde.

Chcete se zlepšit v psaní? Stáhněte si ZDARMA e-booky:
6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát,
5 rad, jak se neutopit v češtině.

Nebo využijte této senzační akce:
Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu.

Přátelé, jaký typ jste vy? Budu se těšit na vaše komentáře pod článkem.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře