Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Mě, nebo mně?

A je tu zase. Další z pravopisných malérů. Ve škole nám nalili do hlavy správné psaní MĚ a MNĚ, ale spousta z nás v něm dodnes plave. Někdo lapá po dechu, když má psát MĚ/MNĚ uprostřed slova. Jiný plavec se pořádně zapotí při skloňování zájmena JÁ.

Pokud se v této oblasti pravopisu cítíte jako ryba ve vodě, pak proplujete mým článkem hladce, tempo za tempem, až do jeho cíle. Čas od času nezaškodí uspořádat si v hlavě stávající vědomosti, aby pak zbylo místo na ty nové.

KDY PÍŠEME UPROSTŘED SLOVA „MĚ“?

Trošku se to podobá detektivnímu pátrání. Musíme totiž najít kořen slova. (Je to takový pevný základ slova, který už nejde dál rozdělit. Díky němu má slovo svůj význam.) Když je MĚ součástí kořene slova, pak napíšeme MĚ.

KOŘEN MĚN
pro-měn-a
vý-měn-a
zá-měn-a

KOŘEN MĚŘ
pro-měř-it
vy-měř-it
za-měř-it

KOŘEN MĚK
měk-ký
měk-oučký

KOŘEN MĚR
zá-měr-ně
po-měr-ně

PROČ SE JINDY PÍŠE „MNĚ“?

Teď si pro změnu najdeme slova příbuzná. To jsou slova se společnými kořeny (tak jako my a naši příbuzní). Jdeme na to. Vidíte a slyšíte ve slově příbuzném „N“? Pak pište „MNĚ“.

vzpomněl – on si vzpomene
připomněl – on připomene
zapomněl – on zapomene
zatemnění – zatemnit
skromně – skromný
rozumně – rozumný
významně – významný
tajemně – tajemný
uzemnění – uzemnit
domněnka – domnívat se

PAMATUJTE!
pomněnka

POZOR! Kde nevidíte a neslyšíte „N“, pište „MĚ“.
rozul – on rozumí
ul – umí
soukro – soukromý
stříd – střídmý
vědo – vědomý
zřej – zřejmý
zatní – zatmí se

PAMATUJTE!
pať
tajší (odvozeno od příslovce tam + přípona -ĚJŠÍ)

A JAK SE NÁM DAŘÍ PSÁT „MĚ“ A „MNĚ“, KDYŽ SKLOŇUJEME ZÁJMENO „JÁ“?

Popravdě? Většinou pořád špatně. Řadě lidí totiž dělá problém rozlišit například tvary beze mě, nebo beze mně, když ve výslovnosti neslyší žádný rozdíl. Kdo za to může?

Já tedy ne! Pro odpověď byste si museli skočit do daleké historie. To bylo tak, milé děti:

Kdysi dávno, v době, kterou nikdo z vás už nepamatuje, měl každý pád zájmena JÁ svůj vlastní tvar. (Tedy kromě pádu 3. a 6. Ty se spolu domluvily a používaly tvary stejné.) Nebudu vás tu zatěžovat s praslovanštinou, z té byste totiž měly, milé děti, své hlavinky prapodivně pomotané.

Ve staročeštině to celé vypadalo takto:
1. pád já(z)
2. pád beze mne
3. pád ke mně
4. pád mě
6. pád o mně
7. pád se mnú

Nebylo to jednodušší? Každý pád (až na ten rebelský 3. a 6.) je jiný. 4. pád se totiž tehdy ještě vyslovoval jinak než pád 3. a 6.

Jenomže i staročeština chtěla přijít s něčím novým, aby byla „in“. A tak se domluvil ještě 2. pád se 4. a každý z nich měl teď tvary dva. Bohužel pro vás, milé děti, tvary úplně stejné. A ty se začaly brzy i stejně vyslovovat. Takže nám v tom od té doby vznikl takový zmatek, že jsme se z toho nevymotali ani do dnešních, internetových časů, kdy to s naším JÁ vypadá takto:
1. pád já
2. pád beze mě/mne
3. pád mně/mi
4. pád mě/mne
6. pád o mně
7. pád se mnou

Ale nebojte, děti. I tato pohádka bude mít šťastný konec. Na správné psaní současných zájmen mně mám totiž jednu výbornou pomůcku, kterou moji žáci rádi používají. 
Píšu o ní v e-booku VÍCE NEŽ 20 PRAVOPISNÝCH CHYTÁKŮ, SE KTERÝMI SI UŽ NEBUDETE LÁMAT HLAVU.

O této elektronické knížce se dočtete  ZDE >>>

Nenechte se zmýlit názvem. Oněch „více než 20“ je ve skutečnosti o dost víc než 20 všemožných chytáčků a chytáků z oblasti pravopisu. Vybrala jsem pro vás ty jevy, které běžně používáme, ale neumíme je správně napsat. (Teda já ano. Proto jsem si je dovolila pro vás sepsat, abyste je měli pěkně pohromadě a nedopouštěli se zbytečných chyb.)

A víte, co se stane, až můj E-BOOK přečtete?

Získáte větší jistotu, když budete něco psát.
Přestanete se stydět za to, co napíšete.
Budete mít ze sebe dobrý pocit, protože vy jste to dokázali!
Pracujete na sobě, na svých vědomostech, zatímco jiní jen sekají jednu chybu za druhou.

A ruku na srdce. Když vám vadí jazykové prohřešky ostatních, začněte u sebe. Každý z nás má v češtině nějakou tu bolístku, kterou je potřeba vyléčit. Ostatně i v mojí knize najdete hned několik receptů na to, jak naši mateřštinu uzdravit, aby to byla holka k světu, se kterou se rádi chlubíme na papíře a na monitoru počítače.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře