Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Jak skloňovat podstatná jména, která končí na -um

Skloňování některých slov v češtině nám dává zabrat stále dokola. Používáme je často, ne vždy však víme, jak s nimi správně zacházet. Patří k nim například podstatná jména středního rodu zakončená na –um.

Stále ještě nevíte, o která slova jde? Posvítíme si na skloňování slov:

ALBUM,
CENTRUM,
DATUM.

Hlavně to poslední jmenované je zapeklitým oříškem. Ale o tom až v závěru článku. Takže čtěte až do konce, přátelé, a dozvíte se všechno potřebné. (Slov končících na –um má čeština v zásobě samozřejmě víc. Já jsem pro vás ale vybrala ta nejpoužívanější. Všechna se skloňují stejně, takže žádné obavy.)

A jak je poznáte? Před koncovkou –um mají souhlásku (album, centrum, datum).

V dnešní době „nadupaných“ digitálních fotoaparátů a mobilů chytrých jak rádio si jen málokdo dá práci s tím, aby své fotografie tiskl a zakládal do alb. Ať už si své fotky prohlížíte v počítači, v mobilu, nebo právě v albu, pak se u toho ještě můžete zaposlouchat do hudebního alba vaší oblíbené skupiny.

Jak vidíte, o albech se dá přemýšlet hned z několika různých úhlů pohledu. Ať už dáváte albům jakýkoli význam, skloňovat je budeme vždy stejně:

PÁD

ČÍSLO JEDNOTNÉ ČÍSLO MNOŽNÉ

1.

album alba

2.

alba alb

3.

albu

albům

4. album

alba

6. o albu

o albech

7. s albem

s alby


Zapomeňte
tedy na tyto nesprávné tvary:

bez albumu            bez albumů
k albumu
                k albumům
o albumu
                albumy
s albumem
             o albumech
                                 s albumy

Ať už vaše kroky směřují kamkoli, ať už navštívíte poněkolikáté jedno a to samé místo, nebo  jste návštěvníkem dosud neznámého města, často hledáte právě jeho centrum, protože v centru to zkrátka žije. Město na vás působí svou nezaměnitelnou atmosférou. A vy vnímáte jeho vůni, kouzlo a energii.
Kolik center světových velkoměst jste už viděli na vlastní oči? Že skoro žádné? To přece vůbec nevadí. Pokud zůstává centrem vašeho dění okolí bydliště či nedaleká chalupa, věřím, že i tak je vám jednoduše fajn. Tady a teď. (Možná právě při čtení tohoto článku, který je momentálně v centru vaší pozornosti. V tom případě mě to moc těší a přidávám opět ukázku správného skloňování:

PÁD

ČÍSLO JEDNOTNÉ ČÍSLO MNOŽNÉ

1.

centrum centra

2.

centra center

3.

centru

centrům

4. centrum

centra

6. o centru

o centrech

7. s centrem

s centry

Ze své paměti si pokud možno vyškrtněte tyto nesprávné tvary:

bez centrumu            bez centrumů
k centrumu
                k centrumům
o centrumu
                o centrumech
s centrumem
             s centrumy

A dostáváme se ke slíbenému oříšku – totiž ke skloňování slova datum. Abyste si na jeho tvrdé skořápce nevylámali zuby, naučím vás, jak jej správně rozlousknout.
Důležité je, o jaké datum se jedná. (A nemyslím tím, zda je 19. prosince, nebo 8. srpna. To nám může být v tuto chvíli celkem jedno.)
Jedná-li se o DATUM KALENDÁŘNÍ, pak jeho skloňování vypadá takto:

PÁD

ČÍSLO JEDNOTNÉ

ČÍSLO MNOŽNÉ

1.

datum data
2. data

dat

3.

datu datům

4.

datum

data

6. o datu

o datech

7.

s datem

s daty

Tyto tvary tedy nepoužívejte, pokud máte na mysli datum v kalendáři:

bez datumu            bez datumů
k datumu
                k datumům
o datumu
                o datumech
s datumem
             s datumy

Díky všudypřítomné technice však zpracováváme i DATA POČÍTAČOVÁ. A aby se nám nepletla s těmi kalendářními, když se sejdou v textu pospolu, můžeme slovo DATUM (v množném čísle) i malinko jinak skloňovat.
Jak? Použijeme k tomu tvary mužského rodu (podle vzoru hrad) a celé to pak vypadá takto:

PÁD

ČÍSLO JEDNOTNÉ

ČÍSLO MNOŽNÉ

1.

datum

datumy

2. data

datumů

3.

datu datumům
4. datum

datumy

6.

o datu

o datumech

7.

s datem

s datumy

Dostanete-li od někoho za úkol, abyste kupříkladu roztřídili a seřadili data podle datumů, pak budete hned v obraze. Zkrátka seřadíte POČÍTAČOVÁ DATA podle toho, jak za sebou následují v kalendáři.
Bez dvojího skloňování by to však vypadalo takto: „Seřaďte data podle dat.“ Rozuměli byste tomu? Já tedy ani ne. Tak buďme rádi, že i na toto naše mateřština pamatuje.

Mezi podstatnými jmény číhá v češtině víc chytáků. O řadě z nich se dočtete v e-booku
VÍCE NEŽ 20 PRAVOPISNÝCH CHYTÁKŮ, SE KTERÝMI SI UŽ NEBUDETE LÁMAT HLAVU.

O této elektronické knížce si přečtěte  ZDE >>>

Nenechte se zmýlit názvem. Oněch „více než 20“ je ve skutečnosti o dost víc než 20 všemožných chytáčků a chytáků z oblasti pravopisu. Vybrala jsem pro vás ty jevy, se kterými nejčastěji bojujeme. (Tedy já ne! Proto jsem si je dovolila pro vás sepsat, abyste je měli pěkně pohromadě a nedopouštěli se zbytečných chyb.)

A víte, co se stane, až můj E-BOOK přečtete?

Získáte větší jistotu, když budete něco psát.
Přestanete se stydět za to, co „hodíte“ na papír nebo do počítače.
Budete mít ze sebe dobrý pocit, že jste to dokázali!
Pracujete na sobě, na svých vědomostech, zatímco jiní jen sekají jednu chybu za druhou.

A ruku na srdce. Když vám vadí jazykové prohřešky ostatních, začněte u sebe. Každý z nás má v češtině nějakou tu bolístku, kterou je potřeba vyléčit. V mém E-BOOKU vám nabízím hned několik receptů na to, jak naši mateřštinu uzdravit, aby to byla holka k světu, se kterou se rádi chlubíme na papíře a na monitoru počítače.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře