Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Jste na zajíčky?

Něco vám prozradím. Ale slibte mi, že to zůstane jen mezi námi. Ano, jsem na zajíčky. Ovšem ne na ledajaké! Vybírám si pro sebe jen ty nejlepší – z kvalitní čokolády.

S ohledem na datum v kalendáři mám právě teď nejvyšší čas „urvat“ pro sebe jen ty nejchutnější kousky. Za dveřmi totiž nedočkavě přešlapují Velikonoce. Pro mnohé z nás (především pro křesťany) patří velikonoční svátky k těm nejdůležitějším v roce.

Všechno to jarní veselí začíná pro pohany už na Modré (či Žluté) pondělí, kdy hospodyňky pečlivě uklízí. Na Šedivé úterý se opět uklízelo a ometaly se pavučiny z koutů. O Škaredé (neboli Sazometné) středě se vymetaly saze z komína. Kdo by se v tento den „škaredil“, činil by tak (dle pověry) i každou středu po celý rok. O Zeleném čtvrtku jíme špenát a pijeme zelené pivo. Na Velký pátek si křesťané připomínají ukřižování Krista. Na Bílou sobotu je nejvyšší čas připravovat pomlázku, barvit kraslice a péct jidáše. Na Boží hod velikonoční se pečou mazance a velikonoční beránci. Celé Velikonoce pak zakončuje Velikonoční pondělí a koledníci tak konečně mohou vyrazit do ulic.

Mám však dojem, že nejmladší generace považuje svátky jara za přežitek a jediné plus spatřuje v tom, že se nejde do školy. I to je názor a já ho respektuji. Nejsem tu od toho, abych někoho hodnotila. Vždyť i já se coby „puberťačka“ ukrývala na Velikonoční pondělí před koledníky. Dodnes vzpomínám na to, jak jsme s kamarádkou málem uhořely na chatě, když jsme se pokoušely zatopit ve stařičkých kamnech.

Co bylo, to bylo. Dnes už si naplno užívám ty vzácné a ničím nenahraditelné chvíle v kruhu svých nejbližších. Jsem ráda, že je všechny mám, miláčky moje…A víte, co? S radostí se s nimi podělím o posledního velikonočního zajíčka.

Pozn. Slovo Velikonoce píšeme s velkým písmenem teprve od roku 1993, kdy došlo ke kodifikaci Pravidel českého pravopisu. Proto zejména starším občanům činí správné psaní Velikonoc potíže.

PAMATUJTE! Kdykoliv píšete svým blízkým k Velikonocům (nikoli Velikonocím), pište velké písmeno. Pokud však použijete sousloví „velikonoční svátky„, pak pište malé písmeno.

Jak vidíte, s Velikonocemi (i Velikonoci) to není až tak jednoduché. Můj článek vám však jistě pomůže k tomu, abyste příště nebyli na pochybách.

Chcete znát další vychytávky? Chcete dostávat informaci o mých nově publikovaných článcích? Stáhněte si můj e-book zdarma zde >>>

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

Erika Hanáčková
Jsem tu proto, abych lidem předávala své znalosti z češtiny tak, aby se pro ně stala srozumitelnou a zábavnou. Pomáhám všem uživatelům českého jazyka pochopit mnohdy složitá pravopisná pravidla a vyznat se ve sděleních, která nás dennodenně obklopují. Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Moje služby

Korektury textu

Copywriting

Jazykový poradce

Přepis textu

Doučování na míru

Komentáře
  • E-book ZDARMA

    "5 rad, jak se neutopit v češtině" Proplujete hladce divokými vodami češtiny.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • DÁREK

    Věnuji vám zcela ZDARMA celou kapitolu z mého (v pořadí již druhého) e-booku Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu.