Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Kdy píšeme ve slovech Ú

Pro většinu z nás není novinkou, že na začátku slova píšeme Ú. Ostatně to je ta první informace, kterou se žáci ve škole dozvídají v souvislosti s tímto jevem. Ve slovech jako například úkol, únor, úspěch, únava se tedy chyby většinou nedopustíme.

V češtině však můžeme narazit i na řadu dalších případů, ve kterých píšeme Ú, i když zrovna neleží na začátku slova.

Možná vás to překvapí, ale Ú píšeme i NA KONCI SLOVA.

  • Citoslovce, která vyjadřují zvířecí zvuky, např. vrkú, cukrú, bú, hú.
  • Přejatá, tedy cizí slova jako např. iglú, ragú.
    Tato slova jsou navíc zajímavá i tím, že patří mezi nesklonná. (To je jistě dobrá zpráva pro všechny, kteří se často trápí se psaním textů, diktátů a podobně.)

PSANÍ Ú PO PŘEDPONĚ

  • Najdete ho ve slovech jako zúčastnit se, neústupný, zúročit.
    Když si odtrhnete předponu (z)účastnit se, (ne)ústupný, (z)úročit, tak vám zbyde smysluplné slovo. Toto slovo (jak vidíte na příkladech) začíná na Ú. Tím, že k němu pak přidáme předponu, se na psaní nic nemění. Stále píšeme Ú, i když je v těchto případech uprostřed slova.

SLOVA SLOŽENÁ

  • Mezi ně patří například slova pravoúhlý, trojúhelník.
    Taková slova složená byla původně dvěma slovy. Třeba slovo pravoúhlý vzniklo ze slov pravýúhel. Ve slově úhel bychom bez problémů napsali Ú. Když však vytvoříme slovo složené, pravoúhlý, stále nám v něm zůstává ono Ú.

Ú UPROSTŘED SLOVA

  • Zastaralé domácí slovo ocún.
    (Běžně jej sice moc nepoužíváme, ale v diktátu už se na něm pár žáků nachytalo.)
  • Přejatá slova: kúra (ve významu léčebná kúra), manikúra, pedikúra, túra, fúze, túje, fúrie, štrúdl.

Slovo štrúdl je v našich končinách dost frekventované. Neznám snad nikoho, komu by nechutnala tato (nejčastěji jablečná) dobrota. Pokud vás zajímá, proč zrovna zde píšeme Ú uprostřed slova, tak je tomu tak proto, že štrúdl pochází z německého Apfelstrudel. A jak už to tak u přejatých slov bývá, s jejich psaním je to jiné než u slov českých.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře