Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Vy se ptáte – já odpovídám II

Bojíte se, co na vás zase vykoukne z vaší přeplněné e-mailové schránky? Já ne. A víte, kdo za to může? Překvapivě vy, věrní fanoušci mého projektu Čeština pro všechny. To díky vám se nebojím otevřít e-mail. Protože právě od vás mi chodí krásné pozitivní reakce na moji práci.

O to větší mám radost, když vám pak vaši přízeň mohu oplatit tím, že odpovídám na časté češtinářské dotazy. Některé se opakují, jiné ne. Jedno však mají společné. Jeden jediný dotaz může pomoci i dalším lidem, kteří se třeba jen ostýchají zeptat.

Proto jsem se rozhodla, že „vyberu“ svoji e-mailovou poštu a některé dotazy vám naservíruji pěkně černé na bílém. Tu je máte, ať vám dobře poslouží:

Prosím o radu při psaní čárek. Mám napsat: „Dobrý den paní Nováková“, nebo „Dobrý den, paní Nováková“?
Zdravím vás, paní Kateřino,

jak vidíte, i já jsem zde v oslovení použila čárku. Nutné to však není, protože oslovení tvoří s dalším textem těsný významový celek. Je tedy správně obojí, jak s čárkou, tak i bez.

Pozor však na samotný pozdrav „dobrý den“. Ten je vhodný spíše pro mluvený projev. V písemném projevu je vhodnější oslovení „Vážená paní Nováková“. A navíc vám zde zcela odpadá problém se psaním čárky.

Dobrý den, prosím, jaký výraz je správně? 60 míst k sezení, nebo 60 míst k sedění?
Bez obav můžete použít obě slova. Sezení i sedění jsou podstatná jména slovesná (odvozená od slovesa sedět).

Otázkou je, když bude například věta: Koupili jsme si zmrzlinu a výborný jablečný dort, jestli bude větný vzorec V1 a V2 i přes to, že ve druhé větě není sloveso?
Vámi uvedená věta Koupili jsme si zmrzlinu a výborný jablečný dort obsahuje skutečně jen jedno sloveso v určitém tvaru (přísudek). Jedná se tedy pouze o jednu větu jednoduchou. Zřejmě vás zmátla spojka a. Ta zde ale nespojuje věty, nýbrž několikanásobný větný člen.

(Koupili jsme si koho, co? Zmrzlinu a dort. A právě toto spojení slov je několikanásobný předmět.) Dětem pak stačí vysvětlit, že se skutečně mají řídit počtem sloves v určitém tvaru (přísudků), které věta obsahuje. Jedno sloveso v určitém tvaru = jedna věta.

Dobrý den, hledám odůvodnění, proč je ve slově „rukavice“ měkké „i“. Vím jen, že po obojetných souhláskách se píše oboje.
Důvodem pro měkké „i“ ve slově rukavice je přípona -ice. (Podobně jako například ve slovech čepice, lavice, krabice.)

Prosím Vás, když chci napsat „tábor pro děti od 7 do 16 let“, budou tam mezery? Nebo dohromady 16let? Děkuji za info a moc Vám fandím.
Můžete použít hned dvě varianty. Buď tábor pro děti od sedmi do šestnácti let, nebo tábor pro děti ve věku 7–16 let.
(V tom druhém případě píšeme mezi číslovkami pomlčku. Pokud ji na klávesnici nemáte, píše se zkratkou ALT 0150. A neodděluje se mezerami od číslovek, tedy v tomto případě.) Pokud jste si ještě nepřečetla můj e-book 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát, pak vám ho vřele doporučuji. Najdete v něm totiž nejen tuto jednu zkratku pro psaní pomlčky, ale i řadu dalších. Děkuji Vám za vaše slova podpory. Moc si toho vážím.

Dobrý den, na Facebooku jsem narazila na tento oříšek. Samotnou by mne zajímalo, jak to patří: „U jezu jsem viděl, jak nad vírem proletěl výr. Oba v-ry jsem vyfotil.“
Protože v češtině nemáme obojetné i/y, pak je jediná správná odpověď: „Vyfotil jsem vír i výra.“ Povedený chytáček, že?

Hezký den, chci se prosím pěkně zeptat, jak se správně píše 70-tiletý? Děkuji za váš čas.
Správně se píše buď sedmdesátiletý nebo 70letý. A další informace k tomuto tématu najdete také v mém e-booku Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu.

Dobrý den, mohla byste mi, prosím, s něčím poradit? Mám tuto větu: „Rychle jsem jí na hlavu nasadila čepec tak, aby jí nevykukoval ani jediný pramínek světlých vlasů a spěchaly jsme zpátky do paláce.“ A chci se zeptat, jestli patří čárka za „vlasů“. Moc Vám děkuji za pomoc!
RYCHLE JSEM JÍ NA HLAVU NASADILA ČEPEC TAK (věta hlavní), ABY JÍ NEVYKUKOVAL ANI JEDINÝ PRAMÍNEK SVĚTLÝCH VLASŮ (věta vedlejší účelová), A SPĚCHALY JSME ZPÁTKY DO PALÁCE. Poslední věta je hlavní, v poměru slučovacím k první větě hlavní. Vedlejší věta to být nemůže, to by tam muselo být A ABY… Protože spolu sousedí druhá vedlejší věta a třetí hlavní věta, píšeme před spojkou A čárku.

Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o radu? Pan Křivský bude mít svatbu. Jak se pak napíše: novomanželé Křivští, Křivscí?
V tomto případě máte na výběr ze dvou možností, a to: novomanželé Křivských nebo novomanželé Křivští.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je správně výraz „zhubla 20 kil“ nebo „zhubla 20 kilo“? Děkuji za odpověď.
Dříve se používal jen tvar KIL (podle vzoru město), podle Příručního slovníku jazyka českého lze v dnešní době použít i neskloňovaný tvar KILO. Takže dobrá zpráva, správně je obojí.

Je to správně? „Vzpomínka na Janu, Evu, Jana a Josefa Novákovy“?
Ano, máte to správně. V tomto případě jde o 4. pád a v něm se píše v koncovce příjmení –y, a to i přes to, že jsou zastoupeni jak muži, tak i ženy.
Měkké –i v příjmení Novákovi bychom psali tehdy, kdyby se jednalo o 1. pád a kdyby bylo alespoň jedno z křestních jmen ( nebo jeden z členů rodiny) rodu mužského.
Např. Přišli k nám Jan, Eva, Jana a Josef Novákovi. Přišli k nám bratři a sestry Novákovi.

Pokud by byli všichni rodu ženského, pak by se v příjmení Novákovy psalo –y.
Např. Přišly Jana, Eva a Lucie Novákovy. Přišly sestry a sestřenice Novákovy.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se vzorem podstatného jména ÚTERÝ? Je to podle stavení? Našel jsem to v jednom cvičení v učebnici pro deváťáky a chci mít jistotu. Překvapilo mě to ypsilon na konci.
Ano, je to tak. A je to tím, že R je tvrdá souhláska, ale přitom u vzoru stavení nejsme na ypsilon na konci zvyklí. A chápu vás, kdo bývá připraven, toho žáci tak nepřekvapí svými otázkami.

Dobrý den, napsala byste „byli jsme nabiti vzrušením“, nebo „byli jsme nabyti vzrušením“? Je to ve smyslu naplnění (nabiti) nebo nabudu vzrušení, získám (nabyti)? Děkuji.
V tomto případě sloveso vyjadřuje, že překypovali vzrušením, a proto je správně varianta NABITI vzrušením.

Prosím, dcera má vytvořit větu se zájmenem „jí“. Napíšete mi příklad, v jakém případě se píše toto zájmeno s čárkou a kdy s tečkou (krátce nebo dlouze)? Moc děkuji.
Příklad: uviděl ji (tu), odpověděl jí (té). Zájmena v závorce slouží jako pomůcka, podle které se můžete řídit.

Prosím, jaké i/y se správně píše ve větě Davy lidí šíleli/y?
Správně napíšeme Davy lidí šílely. (Ty davy lidí šílely. Slovo davy je podmětem rodu mužského neživotného, proto píšeme ypsilon na konci.)

Prosím Vás, jak se správně píše název státu – Libie x Lybie x Libye? Na Mapy.cz je to jinak než na Mapy Google a než na Wikipedie. Děkuji .
Podle Slovníku spisovného jazyka českého je správně Libye.

Prosím o radu. Píše se tišnovsko, brněnsko, ostravsko (malé začáteční písmeno), nebo s velkým, tedy Tišnovsko…?
Slova jako Tišnovsko, Brněnsko a podobná píšeme s velkým písmenem. A to ve všech pádech, tedy např. Brněnsko, (bez) Brněnska, (k) Brněnsku, (o) Brněnsku, (s) Brněnskem. Skloňujeme podle vzoru město.

Dobrý den, Eriko, chtěla jsem se zeptat, jak napsat 10.10.2018. S mezerami nebo bez?
S mezerami, tedy takto: 10. 10. 2018.

Chtěli byste mít pěkně pohromadě víc takových dotazů a odpovědí na ně? Žádný problém. Pokud jste ještě nečetli první díl mého článku Vy se ptáte – já odpovídám, stačí kliknout na odkaz a pokračovat ve studiu.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře