Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

6 důvodů, proč je pro nás čeština oříškem

Přemýšleli jste někdy o tom, proč je pro nás čeština takovým oříškem? Vždyť je to přece náš mateřský jazyk!

1. SLOŽITÉ POUČKY NÁM KOMPLIKUJÍ ŽIVOT
Já vám tedy něco řeknu (pardon, napíšu). Nějak se nám v hlavě špatně usadily všechny ty pravopisné poučky, výjimky, pravidla a kdoví co ještě. Ani se nedivím. Na jednoho Čecha je toho zkrátka moc! (A co pak mají říkat cizinci, kteří jsou vhozeni do vody a buďto plavou, nebo se v češtině utopí. Veškeré své snahy vzdají hned na začátku a pak už se náš jazyk nikdy nenaučí. Škoda.)
Právě proto jsem založila projekt Čeština pro všechny. To, co vám dává zabrat, já zjednoduším. A navíc zjistíte, že i s češtinou může být zábava.

2. RADĚJI POUŽÍVÁME ANGLIČTINU, JE TO „COOL“
Asi jsem nechápavá. Ale proč se vlastně češtiny tak bojíme? Proč ji odsouváme někam na vedlejší kolej na úkor všudypřítomné angličtiny? (Nic proti angličtině. Sama se ji s nadšením učím a opravdu mě to baví.)
Vím, že tu pláču na špatném hrobečku, že angličtina světem vládne. Ale zastavte se na chvíli a rozhlédněte se kolem sebe. Namátkou vybírám pár svých úlovků coby důkaz, že jsme na češtinu jaksi pozapomněli:

  • Nail studio (česky nehtové studio),
  • hair studio (vlasové studio, zkrátka kadeřnictví),
  • coffee s sebou (Myslíte, že by vám „coffee“ chutnala lépe než „káva“?),
  • parking zde (Tuto lahůdku jsem zahlédla v místě, kde neparkují cizinci. Jsem tedy pro české „parkování zde“. A cizinci? Ti by tento anglicko-český nápis stejně nerozšifrovali.),
  • back to school (Oblíbený reklamní slogan, kterým nás válcují v obchodech už od července. A přitom by stačilo hezky česky „zpátky do školy“, co myslíte?).

3. NEPOKLÁDÁME ČEŠTINU ZA DŮLEŽITOU
Setkávám se s tím čím dál častěji. Ráda se procházím po zajímavých webech. Informace na nich jsou pro mě poučné, přínosné, inspirativní. A já s nadšením hltám každou větu, každý článek. Když v tom to přijde! Jedna chybka, dvě (to by ještě šlo). A pak další a další a překlep a chybějící písmeno a… už toho mám dost! Uteču od rozečteného článku. Prostě mi vadí, když se někdo prezentuje na veřejnosti a neumí si po sobě přečíst svůj vlastní text. A když už o sobě ví, že neumí psát, nevadí. Může přeci požádat někoho o pomoc (vy víte, koho).

4. NEVIDÍME VLASTNÍ CHYBY
A z toho bych si, být vámi, nic nedělala. Od toho jsem tu, abych vám pomohla. Nejen že vaše chyby vypátrám, já je dokážu i srozumitelně vysvětlit. Neztrácejte tedy čas a bez obav zavítejte na moje stránky.

5. NEVZDĚLÁVÁME SE
Nebojte se, nenutím vás ke studiu češtiny na vysoké škole (pokud vy sami nechcete). Bohatě postačí, když se budete zajímat o to, aby byl váš písemný i mluvený projev správný. A pak k vám informace o češtině (a nejen o ní) dojdou samy. Nenásilně, v klidu a pohodě začnete odhalovat chytáky, kterými nás čeština s oblibou plete.

6. MÁLO ČTEME
Pořád někam spěcháme. Taková je dnešní rychlá doba. Než se stačíme ohlédnout, den je ten tam a my jen litujeme, že jsme si zase nenašli čas na odpočinek u pěkné knížky nebo milého dopisu.
K čemu je to dobré? Čtením se dostáváte do neznámých krajin vaší fantazie, daleko od každodenních starostí. A navíc si fixujete správné tvary slov, bez práce a v pohodlíčku. (Nedělám si iluze, řada lidí nikdy číst nebude. Možná k tomu nebyli v dětství vedeni, možná mají jiný koníček. Chápu, ale mrzí mě to.)

Přátelé, jaké jsou ty vaše důvody? Pište do komentářů. Mně tím uděláte radost a sobě pomůžete. Dokážu vám totiž poradit. Protože…

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře