Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Ach, peníze, penízky!

Tato slova se na vás valí ze všech stran. Ať už k nim máte vztah jakýkoli, pojďme je teď prozkoumat po stránce jazykové.
Takto si povzdechl i Harpagon, hlavní postava divadelní hry Lakomec. Jejím autorem je Moliér (možná znáte i jeho vlastní jméno Jean-Baptiste Poquelin). Výstižně vyjádřil, jak uvažuje lakomý člověk, který má k penězům (nebo snad k penězím?) vztah více než vřelý.

„ Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové! Vzali mi vás! Jste pryč, a pryč je má opora, má útěcha, má radost! Pro mne je všemu konec! Nemám už, co bych na tomto světě pohledával! Bez vás nemohu žít! To je hotová věc, prostě nemohu! Umírám, jsem nebožtík, jsem pod drnem. Copak se nenajde někdo, kdo by mě vzkřísil? Kdo by mi vrátil mé drahé peníze nebo aspoň mi řekl, kdo mi je vzal?“

S penězi (nebo penězy?) se setkáváme dennodenně. Důvěrně jim říkáme také prachy, chechtáky, love, zlaťáky, mergle, rantále, tintili-vantili, děngi, škvára, vata a kdovíjak ještě. Máme-li to štěstí, najdeme jich dost i v naší nabité peněžence.

Slovo PENÍZE patří mezi podstatná jména pomnožná. Ta mají jen tvary množného čísla, a to i tehdy, jestliže označují jen jednu věc. (Vzpomeňte si na krásnou scénu z „Básníků“, kdy se Mireček trápí se slovem játra.) PENÍZE skloňujeme podle vzoru stroj. Správně jsou tedy tvary k penězům, o penězích, s penězi.

Výjimku tvoří slovo PENÍZ, tedy jedna mince. V tomto případě použijeme ne příliš častý výraz o penízích.

PENÍZE můžeme darovat, vydělávat, shromažďovat, hromadit, hrabat. Ale také spořit, šetřit, či naopak (a to je obzvlášť příjemné, jestliže jimi disponujete) utrácet. Když je někdo bez peněz, je to zlé. Je-li však při penězích, patří k oněm šťastlivcům, kteří jsou tak říkajíc „za vodou“. Někdo pro změnu sedí na penězích (podobně jako náš lakomý Harpagon). Jiný člověk zase přijde k penězům a zčistajasna neví, co s nimi.

Vy však už víte, co s penězi. Alespoň tedy po jazykové stránce. Děkuji za váš drahocenný čas, který jste věnovali čtení tohoto článku. Protože čas jsou peníze.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny
vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře