Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Od–do píšeme často, ale ne vždy správně

Od–do neboli rozsah. A co si pod tím rozsahem vlastně máte představit? Nejspíš jste se už někdy setkali s rozsahem v hudbě. (Konkrétně s hlasovým rozsahem, kdy se naše uši nestačí divit, kolik tónů jdoucích za sebou zvládne umělec zazpívat.) V češtině už rozsah tak zábavný není, nicméně ho tu máme, tak se na něj podíváme pěkně zblízka. Ať ho taky umíme správně zapsat.

Zrovinka nedávno jsem obdržela dotaz od jedné klientky. Potřebovala vědět, jak má správně napsat tábor pro děti od 7 do 16 let. A právě to „od–do“ je ten záhadný rozsah.

Oddělili byste čísla mezerami, nebo ne?
Psali byste číslice raději slovy?
Tyto a další záhady vám teď pomůžu rozluštit.

POZOR na nesprávnou možnost Tábor pro děti od 7–16 let. Ta by se totiž četla „od sedmi až šestnáct let“. Pomlčka nám zde zastupuje výraz „až“, nikoli „do“. V tom se často chybuje.

Jak je to tedy správně? V našem příkladu s táborem máte na výběr hned ze dvou variant.

Tábor pro děti od sedmi do šestnácti let.
Tábor pro děti ve věku 7–16 let.
(Čteme „sedm až šestnáct“.)

V tom druhém případě píšeme mezi číslovkami pomlčku. Pokud ji na klávesnici nemáte, píše se zkratkou ALT + 0150. A neodděluje se mezerami od číslovek, tedy v tomto případě. (Pokud jste si ještě nepřečetli můj e-book zdarma 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát, pak vám ho vřele doporučuji. Najdete v něm totiž nejen tuto jednu zkratku pro psaní pomlčky, ale i řadu dalších.)

Rozsahy často používáme i v datech, když chceme vyjádřit význam „až“. K tomu nám opět dobře poslouží pomlčka. A tady pozor, přátelé. Není jedno, zda napíšete mezeru, nebo ne.

BEZ MEZER PÍŠEME:

ČASOVÁ ROZMEZÍ
8–16 h
přestávka 11.30–12.00

JEDNOSLOVNÉ VÝRAZY

pondělí–pátek
červenec–srpen
trasa Ostrava–Olomouc
strana 15–20
2011–2013
Cvik opakujte 10–15krát.
5.–6. 10. 1960

Jednoslovný výraz poznáte tak, že se zaměříte na to, CO nám vlastně pomlčka spojuje. V našem příkladu „trasa Ostrava–Olomouc“ jsou to právě jednoslovné názvy měst, nikoli slovo „trasa“. Podobně je tomu i v příkladu „5.–6. 10. 1960“, kdy pomlčka spojuje jednoslovné výrazy „5.–6.“.


VÍCESLOVNÉ VÝRAZY ODDĚLUJEME MEZEROU
5. 10. – 6. 10. 1960

Nenechte se zmást podobným příkladem výše, ve kterém chyběla „desítka“ vyjadřující měsíc říjen. Zde už se skutečně jedná o víceslovné výrazy, protože kromě dní jsou součástí data i měsíce, popřípadě roky.

5. 10. 1960 – 6. 10. 1960
5. října – 6. října

Připadá vám to pořád nějak složité? Není problém, zjednoduším to. Mezery vkládáme jen tehdy, když pomlčka odděluje víceslovné výrazy.

 A ještě tu mám pro vás jednu zapeklitost, přátelé. Někdy se totiž přihodí, že nám ta nezbedná pomlčka vyjde jako naschvál na konec řádku. Co s ní?
Pokud ji oddělujete mezerami, tak ji klidně nechte na konci řádku. Například: 5. října – / 6. října. (Lomítko zde vyznačuje místo, kde dochází k ukončení neboli zalomení řádku.)

Ale! Pomlčka, kterou píšete bez mezer, nemá co dělat ani na konci řádku, ani na začátku řádku dalšího. Takže jak? Snadná pomoc. Vyhněte se psaní pomlčky úplně. A místo ní se vyjádřete slovy. Například: 8 až / 16 h. (Lomítko zde opět označuje místo, kde dochází k ukončení neboli zalomení řádku.)

A je to. Teď už si s tím nebudete lámat hlavu. A to je moc dobře!

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře