Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček
Představte si, že by váš e-mail uměl mluvit. Co by vám asi tak řekl? Byl by s vámi, coby s odesílatelem, spokojen? Co by mu mohlo vadit?
1. NEUMÍME SPRÁVNĚ NAPSAT SLOVO E-MAIL
Teď už na vlastní oči vidíte, jak má takové slovo „e-mail“ správně vypadat. Podrobnější informace můžete najít v mém e-booku Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu.
2. PŘEDMĚT E-MAILU PONECHÁVÁME PRÁZDNÝ
Není to škoda? Vy nechcete, aby si adresát vaši e-mailovou zprávu přečetl? On ale potřebuje vědět, čeho se e-mail týká. A k tomu nám právě slouží předmět e-mailu, chcete-li název. (V dopisech mu odpovídá kolonka „věc“.)
3. NEUMÍME ZVOLIT SPRÁVNÉ OSLOVENÍ
Pokud píšete e-mail oficiální, formální, oslovujte nejlépe všeobecným pozdravem „Vážená paní“, „Vážený pane“, „Vážení přátelé“, „Vážení klienti“ nebo stručně a jasně „Vážení“.
Můžete být i více konkrétní a použít jméno a popřípadě i akademický titul či vojenskou hodnost. Například: „Vážená paní inženýrko“, „Vážená paní Skálová“, „Vážený pane plukovníku“, „Vážený pane Skálo“.
Zapište si za uši:
4. V OFICIÁLNÍM E-MAILU S OBLIBOU POUŽÍVÁME POZDRAV „DOBRÝ DEN“
Ten se hodí spíše pro neoficiální, neformální e-mailovou korespondenci s přáteli a kolegy. Zkrátka v e-mailech osobní povahy.
5. NÁŠ E-MAIL NEVYPADÁ HEZKY
Ponechám jen na vaší fantazii, co e-mailem hodláte sdělit. Pište, co chcete. Ale hlavně stručně a výstižně. Žádné romány, to nikdo nemá čas číst. Zaměříme se teď na to, jak to našemu e-mailu sluší. No, většinou nic moc. Své vypracované tělo má oblečené do nepadnoucího kabátku. Co pro to musíme udělat, aby z něj byl opět štramák?
6. NE VŽDY POUŽIJEME VHODNÝ ZÁVĚREČNÝ POZDRAV
E-mail zakončíme pozdravem. (Kdo se ve psaní vyzná, zvládne to raz dva. Pokud však nepatříte mezi zdatné „psavce“, nevadí. Ani vy nemusíte zoufat. Věřte, že si bohatě vystačíte s obligátním „S pozdravem“ nebo „S přátelským pozdravem“.)
PAMATUJTE, za pozdravem nepíšeme tečku ani čárku. Proč? Není to věta. Tak to prostě je. I když…
Jsou i výjimky. Když napíšete pozdrav ve formě věty, pak se za ním tečka pochopitelně píše. Například: „Těšíme se na společné setkání a srdečně Vás zdravíme.“
Hned za pozdravem pak následuje váš ctěný podpis, adresa (popřípadě vaše firemní pozice a kontakty na vás).
7. TVARY ZÁJMEN VÁŠ, VY, VÁM S MALÝM, NEBO VELKÝM PÍSMENEM?
Ať už píšete e-mail jedné osobě, nebo více osobám, pište velké V. Jednoduché, že? (Názory na psaní v/V se však dost liší. Řada lidí to řeší spíše pocitově. Podle toho, jak velkou úctu k adresátovi chovají. Nechám tedy na vás/Vás, jak se rozhodnete. Ale psaní velkého V je pro formální komunikaci vhodnější.)
8. DĚLÁME CHYBU, KDYŽ ZA PODPISEM PÍŠEME TEČKU
Za podpisem tečku nepíšeme, podobně jako v nadpisech či podnadpisech. (Ovšem otazník a vykřičník můžete za nadpis uvést. To jen tak pro pořádek, ať si rozumíme. Vidíte to názorně u bodu 7.)
Bylo to náročné, než jsme se prokousali celým e-mailem, že? Až budete zase nějaký psát, vzpomeňte si na můj blogový článek. Vás e-mail (i adresát) vám za to budou jistě vděčni.
Budu se těšit na komentáře pod článkem.
Čeština se mnou je Čeština pro všechny
vaše Erika