Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Pane Hanák, a titul máte?

Chudák pan Hanák! (Pro mě za mě si dosaďte příjmení, jaké se vám líbí.) Už zase ho oslovují jinak, než by si přál. Ono „pane Hanák“ ho totiž pěkně štve! To je opravdu tak těžké říct hezky česky „pane Hanáku“? Tady názorně vidíte, že 5. pád nemáme v češtině jen tak pro legraci.

A tituly? To víte, že nějaké má. Ovšem s jejich používáním to není zas tak jednoduché. Vezměme to ale pěkně popořádku.

Náš pan Hanák (říkejme mu třeba Karel) nejdřív ze všeho dosáhl titulu bakalář. Po promoci se z něj tedy právem stal Bc. Karel Hanák.

A protože měl Kája za ušima, pustil se s vervou do dalšího studia. Ejhle, k titulu Bc. přibyl titul inženýr. A rázem je z něj Ing. Bc. Karel Hanák. (Vyšší titul píšeme před nižším. Anebo může Karel používat právě jen vyšší titul. Záleží na něm.)

O několik let později završil Ing. Bc. Karel Hanák svoje studijní snažení doktorátem. A my máme tu čest s Ing. Bc. Karlem Hanákem, Ph.D. Všimněte si, že tituly před jménem neoddělujeme čárkou, zatímco tituly za jménem ano.

V našich akademických vodách se však můžete setkat i s jinými variantami používání titulů. (Pro tento účel si ještě propůjčíme našeho fiktivního Karla Hanáka. On se jistě zlobit nebude. Že, pane Karle Hanáku?)

Pokud by tedy Karel vystudoval dvě vysoké školy zakončené stejným titulem, pak bychom jeho ctěné jméno zapsali takto:

Bc. et Bc./Bc. & Bc. Karel Hanák
Mgr. et Mgr./Mgr. & Mgr. Karel Hanák
Ing. et Ing./Ing. & Ing. Karel Hanák

Buďto použijete latinskou spojku „et“, nebo znak „and“ neboli „ampersand“. (Stiskněte na klávesnici alt gr + c& je na světě.) Pozor, týká se jen zkratek dvou stejných titulů! (Nikoli Ing. & Mgr.)

Pokud Karel vystudoval dvě vysoké školy, ale na každé z nich získal jiný titul, pak blíže jménu píšeme ten titul, který získal dřív. Tedy Ing. Mgr. Karel Hanák absolvoval nejdříve magisterské studium, poté pak studium inženýrské.

Jestliže by měl náš Karel ještě i tituly jako například MUDr., MDDr. (doktor zubního lékařství),  JUDr. (doktor práv) a další, pak by je uváděl před všemi dosud dosaženými.

To je patálie, že? A to bych málem zapomněla na titul DiS. (diplomovaný specialista) používaný od roku 1998. Pyšní se jím absolventi vyššího odborného studia. Uvádí se za jménem, oddělujeme ho čárkou. Karel Hanák, DiS.

A takto bychom mohli pokračovat tak dlouho, až by z toho vznikl celý e-book . Prozatím však nechám našeho Karla odpočinout od všeho toho biflování.

Pokud patříte mezi ty, kteří používají nějaký titul, pak si ho pěkně hýčkejte. Jen vy víte, kolik úsilí vás jeho získání stálo.

Že titul nemáte? Ale máte. Jen o tom nevíte. Každý z vás je přece tím nejlepším člověkem, jakým jen dokáže být. A to je titul, který jste dostali do vínku už ve chvíli svého narození. Titul, který vám dal sám život.

Na vaše názory se budu těšit v komentářích pod článkem.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

logo

vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře