Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Indián, nebo indián?

Což takhle zajít si do cukrárny? Myslím, že po celodenním maratonu na trase práce-školka-škola, si to všichni zasloužíme.

Nevím, jak to máte vy, ale já odjakživa ulítávám na indiáncích. Nebo Indiáncích? Nebo snad indiánkách, či Indiánkách? Ach jó, proč je ta čeština tak složitá, že? Pojďme tedy rychle rozplést ten jazykový propletenec, než vám zavřou ve vaší oblíbené kavárně.

S velkými písmeny je vždy tak trochu potíž. Záleží na tom, v jakém smyslu o indiánovi mluvíme:

  • Indián – tento výraz se psal do roku 1993, kdy vyšla nová Pravidla českého pravopisu. Indián coby příslušník národa (podobně jako Čech, Moravan, Slezan, Američan, Marťan, Měsíčňan). Užívá se k označení příslušníka kterékoli z mnoha skupin obyvatel Severní, Střední a Jižní Ameriky a ostrovů nazývaných Západní Indie. Protože množné číslo Indiáni označuje soubor vzdáleně příbuzných obyvatelstev, podobá se svým rozsahem názvům černoši a běloši. Z tohoto důvodu je tedy správnější psát podstatné jméno Indián s malým počátečním písmenem,
  • indián – je doporučeno psát od roku 1993 (coby příslušníka antropologické skupiny podobně jako černoch a běloch),
  • indiánek – náš vytoužený zákusek (i když se vám může zdát, že se jedná o vlastní jméno, indiánek  řadíme mezi jména obecná, proto píšeme malé i).

Možná vás překvapí, kde všude se ještě můžete s indiánem setkat:

  • Indian – značka amerických motocyklů vyráběných společností Indian Motorcycle International,
  • Indus – název pro souhvězdí (pochází z latiny).

To, že si nejsme jisti, jak psát slovo Indián/indián, nespočívá ani tak v zásadách stanovených Pravidly českého pravopisu, jako spíše v ujasnění přesného významu tohoto slova.

My si to ale nebudeme komplikovat. Zkrátka napíšete-li slovo indián s malým počátečním písmenem, chybu neuděláte.  

Tak to bychom měli. Teď už si můžete v klidu dát indiánek nebo indiánka  (ale dortíček by taky stál za hřích, že?). Nebo zůstanete doma a začtete se do své oblíbené indiánky o Vinnetouovi. A koho ani to nebaví, ať si čte, co chce. Protože čtení – to je móc príma věc.

Pokud jste se setkali i s jinými významy tohoto slova, dejte mi vědět na adresu cestina@erikahanackova.cz

Chcete znát další vychytávky? Chcete dostávat informaci o mých nově publikovaných článcích? Stáhněte si můj neplacený e-book zde >>>

 

     Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře