Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Jak jsem četla dětem

Jmenuji se Erika Hanáčková. Jsem tu proto, abych lidem předávala své znalosti z češtiny tak, aby se pro ně stala srozumitelnou a zábavnou. Pomáhám všem uživatelům českého jazyka pochopit mnohdy složitá pravopisná pravidla a vyznat se ve sděleních, která nás dennodenně obklopují. Založila jsem projekt Čeština pro všechny. Tedy i pro vás, moji milí čtenáři.

Se svým úžasným manželem vychovávám tři skvělé děti. Každé z nich má své záliby, přednosti, libůstky, osobitý smysl pro humor, přístup k životu (rozmanitost těch krásných dětských dušiček mne snad nikdy nepřestane fascinovat). A přece naši rodinu něco spojuje. To NĚCO je láska.

Na první, zlaté příčce, září láska, která nemá konkurenci. Láska k sobě navzájem. (Pravda, občas okořeněná sourozeneckými šarvátkami. Ale tak už to v tom našem životě zkrátka chodí. Všichni to známe.)

Láska, které chci věnovat celý tento článek, je láska ke čtení. Každé z našich dětí se vždy nejvíc rozzářilo, když jsme jim s manželem četli. Hltaly každé naše slovo, žily příběhy svých pohádkových hrdinů. Pokud i vy čtete svým dětem, jistě vám nemusím líčit, jaké nezapomenutelné okamžiky tak můžete se svými miláčky prožít. Ať už vás trápí jakékoli starosti, nad krásnou knihou na ně  (alespoň na chvíli) zapomenete. Ostatně zvídavé komentáře vašich děťátek vám ani nedovolí myslet na všechny ty každodenní lapálie.

Ne všechny děti však mají to štěstí, že jim rodiče doma čtou. Někomu se zkrátka nechce, protože ho k tomu doma nevedli. Někdo zase nedokáže najít ani dvacet minutek pro své ratolesti. (Přitom by stačilo vypnout počítač nebo televizi a sednout si místo toho ke knize. Záleží jen na nás, kolik si ze svého času dokážeme ukrojit.)

Proto považuji za úžasnou věc projekt, který už desátým rokem funguje v České republice pod názvem Celé Česko čte dětem. Probíhá vždy v týdnu od 1. do 7. června. Tato obecně prospěšná společnost si dala za cíl upevnit vztahy v rodině právě díky společnému čtení. Je dokázáno, že děti, kterým je čteno, mají větší představivost, dokážou se lépe soustředit, rozvíjí svoji paměť a logické myšlení. Inspirací pro kampaň Celé Česko čte dětem® byl projekt Cała Polska czyta dzieciom probíhající v Polsku.

K dnešnímu dni se do kampaně aktivně zapojilo více než devět desítek známých osobností ze světa kultury, umění a sportu. Z těch nejznámějších patří například Arnošt Goldflam, Jiří Lábus, Alice Nellis, Jarek Nohavica, Zdeněk Svěrák, Barbora Špotáková či Michal Viewegh.

Celé Česko čte dětem odstartovalo v roce 2006 také Čtení v nemocnicích. Počet dobrovolníků, kteří navštěvují nemocné děti, se blíží ke dvěma stovkám. Tráví pravidelně několik hodin týdně s malými pacienty a pomáhají jim lépe snášet pobyt v nemocnici a lépe komunikovat s lékařským personálem. Dobrovolníci si na oddělení nosí své oblíbené dětské knihy a přizpůsobují četbu věku dítěte.

Tak i já se rozhodla, že potěším děti ve školce a přijdu jim přečíst úryvek z jedné  oblíbené dětské knihy – Knížka Ferdy Mravence. K výběru mě inspirovaly (jak jinak) vlastní děti a koneckonců i moje dětství. Byla to moje první kniha, kterou jsem coby „prvňačka“ zvládla přečíst sama. S Ferdou byla totiž vždycky zábava a legrace. Věděla jsem tedy, že u školkových dětí s ním dozajista uspěju. A navíc autor knihy, Ondřej Sekora, studoval na vyškovském gymnáziu, kde se vzdělávala i moje maličkost. Coby Vyškovanka jsem na to pochopitelně náležitě hrdá.

IMG_2794

A nemýlila jsem se. Přála bych vám vidět ta zvědavá dětská kukadla, nastražené uši a pusinky, které výjimečně přestaly štěbetat a ani nedutaly. Dva kratičké příběhy o Ferdovi a jeho strastech s rozzlobeným panem hlemýžďěm splnily svůj účel. Děti se bavily a já i paní učitelka s nimi. I na těch pár minut, co jsem v jejich společnosti strávila, jsme byli všichni zajedno. Všichni na jedné čtenářské lodi. No není to vlastně zázrak? Je. A přála bych vám ho prožít také.

Vlastně… co vám v tom brání? Jděte a čtěte. Ať už svým dětem nebo těm ve školce, škole, v nemocnici, v knihovně, ale klidně i pod širým nebem, někde na klidném místě v přírodě. Tam všude vás jistě rádi uvítají. A nemusíte být kdovíjak zdatní čtenáři! Děti jsou tím nejvděčnějším publikem, které znám. Věřte mi.

Pokud jste se tedy odhodlali ke čtení dětem, budu ráda, když mi o tom napíšete na moji e-mailovou adresu cestina@erikahanackova.cz

 

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

 

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře