Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Taky vám žerou šatník?

Žádné obavy, nebude se nám to tu hemžit moly (podstatné jméno vzoru pán). Pro dnešek je necháme spát. Nechť je jim kožich lehký! Dobrou noc, milí moli.

Už se vám někdy podařilo viditelně přibrat? Mně ano. A to hned třikrát po sobě, během tří těhotenství. Ten pocit, že nosíte pod srdcem svoje vytoužené zlatíčko, je tak báječný, že se to nedá ani slovy vyjádřit.

Horší je to s váhovým přírůstkem. Ten, zvláště my dámy, těžce neseme. A to i doslova. Zkuste si přivázat na bříško nejméně pět kilo mouky a noste je s sebou 24 hodin. Rázem poznáte, zač je toho loket (v našem případě tedy spíš břicho).

Večer jsem uléhala hladová a ráno, světe div se, o několik dek těžší. (Nenechte se zmýlit, nespala jsem pod deseti dekami jako princezna na hrášku. Abychom si lépe rozuměli, napíšu raději „o několik dekagramů„.) To ony mi přes noc žraly oblečení ve skříni, abych pak ráno zjistila, že se mi zase zmenšily kalhoty.

A jak to tedy s těmi kily, deky, či dekagramy a dalšími  značkami  vlastně je?

Z písmenných značek používáme nejčastěji:

ZNAČKY MĚR jako například m = metr, km = kilometr, cm = centimetr, l = litr.

ZNAČKY HMOTNOSTÍ jako například g = gram, dkg, dag  = dekagram, kg = kilogram, t = tuna.

Nyní se však vrhneme na způsoby správného psaní. Zkuste si zapamatovat pár pravidel a budete borci!

Pokud značky nestojí na konci věty, nepíšeme za nimi tečku. (Při výšce 155 cm nemůžeš být modelkou.)

Značky se od číselné hodnoty oddělují mezerou. Píšeme tedy 20 g (nikoli 20g).

Mezeru mezi číselnou hodnotu a značku vkládáme i v případě vyjádření hodin. Mezinárodní značka pro hodinu = h (bez tečky), česká zkratka pak hod. i h. (s tečkou). Můžete použít všechny způsoby psaní. (Výstavu navštivte dnes od 9 do 16 h v knihovně. Výstavu navštivte dnes v 9-18 h. v knihovně.)

Číslo a značku umísťujeme vždy na stejný řádek. (Není vhodné, aby jeden řádek končil číslem a další pak začínal značkou, která k číslu náleží. Ujišťuji vás, že takový text by se vám obtížně četl.)

V ostatních případech se značky vypisují. (Cyklista měl před sebou ještě několik kilometrů.)

Jestliže pomocí číslice a značky vyjadřujeme přídavné jméno, pak nevkládáme mezeru. (5l = pětilitrový, ale i  5litrový. POZOR na nesprávné tvary 5tilitrový, 5-ti-litrový)

 

O psaní procent se dozvíte  v mém e-booku Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu.

 

Konec dobrý – všechno dobré. Vy jste se podívali na zoubek hned několika značkám a způsobu jejich psaní. A já? Moje dekagramy přestaly hodovat v šatníku a šly zas o dům dál. Váhu neřeším, je mi to „volný“. Opět se totiž vlezu do svých oblíbených kalhot.

 

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

 

Pro ctěného čtenáře tohoto článečku. Pokud jsi dočetl až sem, kliknutím získáš možnost přednostního práva na informace o mém nově připravovaném e-booku  <<< 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát >>>

 

 

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře