Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Umíme správně zdravit?

To, že z dětí a mladých dospělých leze pozdrav jako z chlupaté deky, je známá věc. Mnohdy se musíme spokojit se zabučením, zamručením, hýknutím, kývnutím. A doufat, že se jedná o jakýs takýs pozdrav.

A to je ještě ta lepší varianta! Často čekáme marně. (Že nepozdraví dítě, to bych ještě pochopila. Ale když nepozdraví dospělý, to už je na pováženou!)

Nerozumím tomu, proč v dnešní době není  čas na zřetelné a slušné dobrý den, dobrý večer… Vždyť ono hlasité halekání typu brej, dobrej, brejden, naschle, nascheanou, nazhle, naschanou nemá s kultivovaným vyjadřováním nic společného.

Ale abych nebyla nespravedlivá, najdou se i výjimky. Úžasní lidé, kteří nejenže slušně pozdraví, ale přidají k tomu i úsměv. Nevím jak vám, ale mně to hned zlepší náladu. A moc ráda pak úsměv dotyčnému vrátím.

Mluvený projev je jedna věc. (Nějaký ten pozdrav kolem vás rychle proběhne a než se nadějete, už je ten tam.) Máme tu však ještě projev psaný. A to je teprve nadělení! Sice se říká, že papír (nebo monitor počítače) snese všechno. Já si to ale nemyslím! Psaná slova mají delší životnost než ta, která vyslovíme. Nebylo by tedy na škodu si s nimi pohrát tak, aby nám nedělala ostudu.

S pozdravem dobrý den si poradit umíme. Horší je to v případě, když se s někým loučíme. Co myslíte?

Která z možností je správně napsaná?

nashle

A) naschledanou
B) na schledanou
C) nashledanou
D) na shledanou

Přátelé, nebudeme se s tím párat, D je správně. Proč?

Pozdrav na shledanou píšeme zvlášť, protože na je předložka. (Jednoduché, že?) Nezapomeňte, že správně je písmenko H! Pozdrav je totiž odvozený od slovesa shledat se (potkat se, setkat se). A jak sami vidíte, pro ch v něm není místo.

Stačí si zapamatovat, že zvlášť píšeme i další pozdravy, například na viděnou, na slyšenou, na zotavenou.

Čekáte na nějakou záludnou výjimku, kdy píšeme pozdrav dohromady? Tak tu ji máte:

Sbohem. (Ne, ještě se s vámi neloučím. To přeci není můj typický pozdrav, že? Jen pro upřesnění dodám, že v tomto případě se jedná o příslovečnou spřežku.)

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

logo

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře