Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Znáte je?

Bylo  nebylo, kdysi dávno v pravěku (tak to vidí moje děti), si v nich řada z nás „užívala“ hodiny tělesné výchovy. A kdyby jen to! Do tělocvičny jsme vbíhali v tak úžasném cvičebním úboru, že by se naše ratolesti za břicho popadaly, kdyby nás v tu chvíli viděly. Holčičky se oblékly do slušivých modrých trenýrek (bůhvíproč se jim tak říkalo, když vypadaly spíše jako neprodyšné dámské prádlo). K tomu nahodily bílé triko z umělých vláken. Brr! Na nožky nazuly cvičky a hurá na tělocvičný parket.

Chlapečkům nezbývalo nic jiného, než si na sebe vzít bílý nátělník, stejné cvičky a pozor, červené trenýrky. A už pádili vstříc všem těm koňům, kozám, kladinám, hrazdám a jiným mučicím nástrojům. Dodnes kluky lituji, protože cvičky se podobaly spíše dnešním balerínkám (oblíbená dámská obuv bez podpatku). Často se za ně styděli, ale to bylo tak jediné, co s tím mohli dělat.

A jak nám to v těch cvičkách, chcete-li jarmilkách či „spartakiádkách“ běhalo!

A to jste nezažili to, co já. Coby vzorná žákyně jsem nepřenesla přes srdce, že se mi jaksi vytratila levá cvička. Před hodinou tělocviku jsem tedy popadla v šatně jinou osiřelou cvičku a vyrazila mezi ostatní nadšené cvičence. Nejen že ta vypůjčená byla o číslo menší. Ale ony se mi sešly obě cvičky pravé! Zkuste v nich skotačit 45 minut…

Odkud se vzal vlastně jejich název? A který z těch tří je správný?

Ve cvičkách se cvičilo (to je ale překvapení, že?), odtud tedy pochází jejich nejčastější pojmenování.

  • Byly původně navrženy a vyrobeny pro Československou spartakiádu 1965, proto se ujal i (podle mého názoru méně častý) název „spartakiádky“.
  • Cvičky byly součástí spartakiádního stejnokroje s výrobním názvem „Jarmila“. Proto se můžete setkat i s pojmenováním „jarmilky“.
  •  Pozor, jarmilky, nikoli Jarmilky! (Ledaže by jarmilky nosila sousedovic Jarmilka.) Od roku 1985 byly pak ještě vyšperkovány malou nášivkou s českou trikolorou.

A ještě jedna retroperlička. V 70. a 80. letech stály dětské cvičky (tak jim říkám já) asi 17,50 Kčs (korun československých), zatímco tenisky se daly koupit zhruba za 40 Kčs. A dnes? Cvičky si můžete pořídit přibližně za 180 Kč.

Pojmenujte si je tedy,  jak chcete. Vašim cvičkám, jarmilkám či spartakiádkám to bude úplně jedno. (A vám koneckonců taky, co si budeme povídat.) Budou rády, že jsou opět v kurzu a mají svého nadšeného majitele. Ať už při cvičení, na společných procházkách, při práci na zahradě či doma.

 

Čeština se mnou je Čeština pro všechny

vaše Erika

logo

 

Něco pro vás chystám…

 

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře