Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček
Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček
Tentokrát odbočíme od pravopisu a zabrousíme pro změnu do slohu. Při psaní textů může totiž nastat situace, že ovládáte pravopis, ovládáte dokonce i problematické psaní čárek ve větách, a přesto nebude váš text v pořádku. Marná sláva, čas od času se dopouštíme i chyb stylistických (slohových) a mnohdy ani netušíme, že se jedná o chyby. Pojďme společně mrknout na některé z nich.
Říkáme jim také slova vycpávková a pravdou je, že každý z nás by nějaké takové ve své slovní zásobě našel. Například: takže, vlastně, jakoby, a tak dále, prostě, prakticky, tak určitě, víceméně a jiné nešvary, kterých se hned tak nedokážeme zbavit.
Schválně. Zkoušeli jste to? Čím víc myslíte na to, že dané slovo chcete ze své řeči vyškrtnout, tím častěji vám naskakuje.
Nebojte, i to má řešení. Chce to cvik a odhodlání pracovat na sobě. Pak to jde hned líp. Stačí trošku víc přemýšlet nad tím, co říkáte a píšete. (Ano, vycpávková slova se nám dokážou doslova „vecpat“ nejen do projevu mluveného, ale bohužel i do toho psaného.)
Právě naopak. Vkládáme je do našich vět hlava nehlava (jinými slovy bez rozmyslu). Chcete příklady? Dobrá tedy, ale raději na ně hned po přečtení zapomeňte.
Babička bydlí tam v tom domě u té řeky, vedle toho nového obchodu.
Běžte tam tou ulicí a pak doleva a tam už to najdete.
Tak jsem volal tomu Martinovi, kdy mu mám vrátit tu vrtačku, ale on to nebral.
I pořadí slov ve větě má svá pravidla. Když je porušíte, nepomůže vašemu textu ani to, že v něm není jediná pravopisná chybička. Nesprávně seřazená slova dokážou vaše psané dílko úplně znehodnotit. Čtenář nepochopí, co mu chcete sdělit. Nevyzná se ve všech těch komplikovaných větách. Například:
Vodovodní kohoutek nám spravil instalatér, který už dlouho kapal.
Přijmeme uklízečku na mytí oken a vrátného.
Pravidelně zaléváme a pečujeme o květiny.
Správně by to bylo třeba takto:
Instalatér nám spravil vodovodní kohoutek, který už dlouho kapal.
Přijmeme vrátného a pak také uklízečku na mytí oken.
Pravidelně zaléváme květiny a pečujeme o ně.
Spíše než text to často vypadá jako dort, který upekl pejsek s kočičkou. Ingrediencí v podobě slov obsahuje nepočítaně, ale čert aby se v tom vyznal. Jak na to?
A nedáme si říct a nedáme! Zkuste to a uvidíte. Při druhém čtení svého vlastního textu budete mnohdy jen kroutit hlavou se slovy: „Co sem to tam, proboha, napsal(a)!?“
Korektorka by vám mohla vyprávět… Ne nadarmo provádím ještě i 3. čtení klientova textu, když pracuji na korektuře. A světe div se, vždy v něm nějakou tu chybku ještě najdu.
Čekáte ode mě radu, jak se vymotat ze všech těch stylistických prohřešků? Tu jich máte hned několik:
Dobrá zpráva pro vás je, že nemusíte chodit na míle daleko. Zůstaňte pěkně tu, na mém webu. V kontaktech vyhledejte moji e-mailovou adresu a pište, co hrdlo ráčí. Monitor mého počítače to unese a já (doufám) taky.
Čeština se mnou je Čeština pro všechny
vaše Erika