Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček
Když udeří vlna veder, vyhledáváme ochlazení všeho druhu. A tak i já právě teď ležím u vody, kde jsem si vytvořila svoji letní kancelář, a píšu pro vás tento článek. Chci vám na něm ukázat, jak je ta naše čeština krásná a bohatá na množství výrazů.
Protentokrát si uděláme osvěžující zastávku u vody. V češtině máme totiž mnoho ustálených spojení, která se točí kolem vody, ale přitom s ní nemusí vždy souviset. Posuďte sami:
Ano, dotyčný by sice mohl být ponořený ve vodě a v klidu jen tak relaxovat. Zde se však jedná o hovorový obrat, který vyjadřuje, že se někdo podílí na něčem nekalém. Jinými slovy – „má v něčem prsty“.
Student, který se potí strachy u zkoušky, by jistě uvítal nějaké to osvěžení. Už jen ta představa, jak vážený profesor napouští vlažnou vodu do bazénku, je jistě komická. Realita je však bohužel jiná. V tomto případě klade profesor studentovi řadu zapeklitých otázek, student na ně zrovna nezná odpověď a ocitá se tak v nesnázích.
Na tento obrat už jsme narazili právě u chudáka studentíka. Obecně jej lze uplatnit u člověka, který se nadměrně potí. Ostatně teď v létě to zažíváme všichni. Ale na druhé straně buďme rádi, že můžeme svá těla vystavit blahodárným slunečním paprskům. A když nám to vadí, vždy se můžeme uchýlit do stínu a koupat se pro změnu doopravdy, třeba ve vlastním bazénu.
Ocitnout se zčistajasna pod hladinou a nemít včas přísun vzduchu, to bychom určitě nechtěli zažít. Ani další význam tohoto slovního obratu, tedy „úmyslně někomu škodit“, bych nikomu z vás nepřála.
Za slzičky se nikdo nemusí stydět. I ony patří k životu. Ale když je jich moc a nám se pak po tvářích koulejí slzy jako hrachy, není nám právě nejlépe. Přeji vám, ať takových nemilých okamžiků zažíváte co možná nejméně.
A máme tu další tíživou situaci. Každý z nás ví, co je tím myšleno, a proto pojďme rychle pryč k něčemu příjemnějšímu.
A to už je jiné kafíčko, že? Mít nadbytek peněz, to by si přál alespoň jednou v životě každý. Ano, jsou i důležitější hodnoty. Ovšem s penězi jde všechno tak nějak líp, že?
Zde si dovolím přihřát svoji polívčičku a nabídnout vám k přečtení mých 5 rad, jak se neutopit v češtině. Ať se vám líbí.
Čas od času dojde v životě i na situace, kdy opouštíme nefunkční vztahy. Lze na tom najít něco pozitivního? Vím, je to nadmíru těžké. Ale vězte, že každý konec, každé loučení znamená počátek něčeho nového a často i lepšího.
I to se někdy stává. Něco se nám nedaří, nevíme si s něčím rady. Pokud například „plavete“ v češtině a chcete s tím něco udělat, obraťte se na mě.
To znamená nestarat se o něco nebo o někoho, popřípadě rozejít se s někým.
Vlastnost, podle které poznáte opravdového přítele. Tedy někoho, kdo vám pomůže v těch nejtěžších chvílích.
Občas neuškodí zopakovat si vědomosti, které nám jaksi vypadly z hlavy. Ať už pomocí nejrůznějších kvízů, testů, rébusů, křížovek nebo třeba díky mé elektronické knize Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Najdete v ní spoustu češtinářských zádrhelů, ve kterých se často chybuje.
Kdy jste v životě ve svém živlu? Kdy jste si jisti tím, co děláte? Pokud mohu mluvit za sebe, jsou moje priority nad slunce jasné. Miluji chvíle strávené společně se svými blízkými. A nejen to. Jsem šťastná a vesmíru vděčná, když mohu pomáhat s psaním textů těm, kteří to potřebují.
Ostatně vaše pozitivní reakce, které mi přistávají do mojí e-mailové schránky, jsou toho důkazem. Těším se na každý den, kdy pro vás mohu tvořit další češtinářské rady.
Čeština se mnou je Čeština pro všechny
vaše Erika