Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

Závěrečný pozdrav v e-mailu nebo v dopisu

Dnes to vezmu poněkud od konce. Mílovými kroky skočíme rovnou až na závěr e-mailu či dopisu. I závěrečný pozdrav má totiž svá pravidla psaní. Je tedy dobré si je uvědomit, abyste se třeba nedopustili nějaké zbytečné chyby.

Mezi text a závěrečný pozdrav vkládáme mezeru o výšce jednoho řádku. A pak už záleží na vás, pro jaký typ pozdravu se rozhodnete. Samozřejmě bereme v úvahu, komu je daný text určen. Jiný e-mail či dopis napíšeme například panu starostovi, jiný pak blízkému příteli. Navíc je dobré si uvědomit, že mnohdy vlastně ani netušíte, jak je na tom adresát vašeho textu se slovní zásobou, jaké má vzdělání, všeobecný rozhled a tak dále. Proto je vhodné nepoužívat příliš odborné výrazy, či naopak výrazy nářeční, které by pro něj mohly být nesrozumitelné. Zkrátka a dobře, i na takovém pozdravu v závěru e-mailu či dopisu záleží.

KDY NEPÍŠEME ZA ZÁVĚREČNÝM POZDRAVEM TEČKU
Nebojte, není to až tak složité. Jedná-li se o pozdrav nevětné povahy, nepíšeme za ním tečku (či jiné znaménko). Jinými slovy, pokud není ve vámi zvoleném pozdravu sloveso, nepíšete na konci žádné znaménko.
Například:
S pozdravem
S úctou
S přáním pěkného dne
Pěkný den
Se srdečným pozdravem

KDY PÍŠEME ZA ZÁVĚREČNÝM POZDRAVEM TEČKU
Možná už tušíte, že tečku za závěrečným pozdravem píšeme tehdy, když je jeho součástí i sloveso.
Například:
Přeji vám/Vám pěkný den.
Srdečně vás/Vás zdravím.
Mějte se pěkně.
Mějte se hezky.

V souvislosti s posledně uvedenými pozdravy se dostávám ještě k jedné záležitosti, na kterou se mě často ptáte, konkrétně psaní vy/Vy, Vám/Vám. Jak to tedy je?

Velké písmeno píšeme, chceme-li adresátovi (nebo více adresátům) textu vyjádřit úctu. Nezáleží tedy na tom, jestli se jedná o jednu osobu nebo o větší skupinu lidí. Hlavní je, jaký máte vztah k danému člověku nebo skupině lidí. A důležité je i to, zda se jedná o projev oficiální (formální), či neoficiální (neformální).

Názory na psaní v/V se však dost liší. Řada lidí to řeší spíše pocitově, podle toho, jak velkou úctu k adresátovi chovají. Nechám tedy na vás/Vás, jak se rozhodnete. V případě oficiálních písemností je však vhodnější psát velké V.

V tomto článku jsem se zaměřila hlavně na závěrečný pozdrav. Avšak tím náš e-mail či dopis nekončí. Nezapomínejme na to, že za pozdravem následuje ještě náš podpis. Možná se vám to nyní zdá samozřejmé. Ale divili byste se, kolik pisatelů zapomíná právě na podpis nebo zvolí pouhé iniciály. Ano, doba je až příliš rychlá, stále někam spěcháme. Ovšem na podpis bychom si měli vyhradit čas vždy. Vyjadřujeme tím úctu nejen čtenáři našeho textu, ale především sami sobě.

Pokud znáte někoho, komu by můj článek mohl pomoci, klidně jej sdílejte dál.

Čeština se mnou je Čeština pro všechny.
Vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře