Se mnou se nemusíte bát pravopisných chyb a nudných pouček

S češtinou u vody

Když udeří vlna veder, vyhledáváme ochlazení všeho druhu. A tak i já právě teď ležím u vody, kde jsem si vytvořila svoji letní kancelář, a píšu pro vás tento článek. Chci vám na něm ukázat, jak je ta naše čeština krásná a bohatá na množství výrazů.

Protentokrát si uděláme osvěžující zastávku u vody. V češtině máme totiž mnoho ustálených spojení, která se točí kolem vody, ale přitom s ní nemusí vždy souviset. Posuďte sami:

Vykoupal se v tom až po uši

Ano, dotyčný by sice mohl být ponořený ve vodě a v klidu jen tak relaxovat. Zde se však jedná o hovorový obrat, který vyjadřuje, že se někdo podílí na něčem nekalém. Jinými slovy – „má v něčem prsty“.

Profesor vykoupal studenta u zkoušky

Student, který se potí strachy u zkoušky, by jistě uvítal nějaké to osvěžení. Už jen ta představa, jak vážený profesor napouští vlažnou vodu do bazénku, je jistě komická. Realita je však bohužel jiná. V tomto případě klade profesor studentovi řadu zapeklitých otázek, student na ně zrovna nezná odpověď a ocitá se tak v nesnázích.

Koupat se ve vlastním potu

Na tento obrat už jsme narazili právě u chudáka studentíka. Obecně jej lze uplatnit u člověka, který se nadměrně potí. Ostatně teď v létě to zažíváme všichni. Ale na druhé straně buďme rádi, že můžeme svá těla vystavit blahodárným slunečním paprskům. A když nám to vadí, vždy se můžeme uchýlit do stínu a koupat se pro změnu doopravdy, třeba ve vlastním bazénu.

Potopit někoho

Ocitnout se zčistajasna pod hladinou a nemít včas přísun vzduchu, to bychom určitě nechtěli zažít. Ani další význam tohoto slovního obratu, tedy „úmyslně někomu škodit“, bych nikomu z vás nepřála.

Topit se v slzách

Za slzičky se nikdo nemusí stydět. I ony patří k životu. Ale když je jich moc a nám se pak po tvářích koulejí slzy jako hrachy, není nám právě nejlépe. Přeji vám, ať takových nemilých okamžiků zažíváte co možná nejméně.

Topit se v dluzích

A máme tu další tíživou situaci. Každý z nás ví, co je tím myšleno, a proto pojďme rychle pryč k něčemu příjemnějšímu.

Topit se v penězích

A to už je jiné kafíčko, že? Mít nadbytek peněz, to by si přál alespoň jednou v životě každý. Ano, jsou i důležitější hodnoty. Ovšem s penězi jde všechno tak nějak líp, že?

Neutopit se v češtině

Zde si dovolím přihřát svoji polívčičku a nabídnout vám k přečtení mých 5 rad, jak se neutopit v češtině. Ať se vám líbí.

Pustit někoho k vodě

Čas od času dojde v životě i na situace, kdy opouštíme nefunkční vztahy. Lze na tom najít něco pozitivního? Vím, je to nadmíru těžké. Ale vězte, že každý konec, každé loučení znamená počátek něčeho nového a často i lepšího.

Plavat v něčem

I to se někdy stává. Něco se nám nedaří, nevíme si s něčím rady. Pokud například „plavete“ v češtině a chcete s tím něco udělat, obraťte se na mě.

Nechat něco nebo někoho plavat

To znamená nestarat se o něco nebo o někoho, popřípadě rozejít se s někým.

Držet někoho nad vodou

Vlastnost, podle které poznáte opravdového přítele. Tedy někoho, kdo vám pomůže v těch nejtěžších chvílích.

Osvěžit si paměť

Občas neuškodí zopakovat si vědomosti, které nám jaksi vypadly z hlavy. Ať už pomocí nejrůznějších kvízů, testů, rébusů, křížovek nebo třeba díky mé elektronické knize Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Najdete v ní spoustu češtinářských zádrhelů, ve kterých se často chybuje.

Cítit se jako ryba ve vodě

Kdy jste v životě ve svém živlu? Kdy jste si jisti tím, co děláte? Pokud mohu mluvit za sebe, jsou moje priority nad slunce jasné. Miluji chvíle strávené společně se svými blízkými. A nejen to. Jsem šťastná a vesmíru vděčná, když mohu pomáhat s psaním textů těm, kteří to potřebují.

Ostatně vaše pozitivní reakce, které mi přistávají do mojí e-mailové schránky, jsou toho důkazem. Těším se na každý den, kdy pro vás mohu tvořit další češtinářské rady.

 

Čeština se mnou je Čeština pro všechny
vaše Erika

Erika Hanáčková
Pomohu vám v případě, že potřebujete poradit s pravopisem. Jednoduše a srozumitelně vysvětluji, jak vyzrát na nejrůznější češtinářské chytáky a výjimky. Vypracuji pro vás také korektury textu, přepis textu, copywriting. Poskytuji  doučování ve Vyškově a okolí, coby jazykový poradce vám odpovím na vaše dotazy. Napsala jsem několik e-booků a Více než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu. Jsem autorkou tištěných knih Čeština pro všechny (2020) a Pravopis pro všechny (2022). Zde najdete můj příběh >> Napsala jsem pro vás tři e-booky 5 rad jak se neutopit v češtině>> a 6 dopisů interpunkčním znaménkům aneb jak na ně vyzrát>>aVíce než 20 pravopisných chytáků, se kterými si už nebudete lámat hlavu>>

Korektury

Copywriting

Přepis textu

Doučování na míru

Jazykový poradce

Komentáře